Kıl Dönmesi Neden Olur?

Tıpta pilonidal sinüs olarak ifade edilen bu hastalık dilimizde kıl dönmesi olarak isimlendirilir ve bir çok kişi tarafından oluşumu yanlış bilinen bir hastalıktır. %95 olasılıkla kuyruk sokumu bölgesinde meydana geldiği gibi seyrekte olsa koltuk altı, kasık ve göbek bölgesinde de görülebilir. Her ne kadar erkek ve kadınlarda görülüyor olsa da kıl dönmesi hastalarının çoğunluğunu erkekler kapsamaktadır. Kadınlarda görülme olasılığı daha nadirdir.

Kıl dönmesi ile karşılaşan insanlar ne yazık ki oturma, kalkma ve yürümede zorluklar yaşarlar. Ciddi sıkıntılara sebep olup, kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürdüğü için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ameliyat denildiğinde insanlarda korku yaratsa da günümüz teknolojisinde geliştirilen yöntemler sayesinde 3 dakika kadar kısa bir sürede tedavi edilebilir. Günümüzde kıl dönmesi tedavisi adına geliştirilmiş en iyi yöntem mikro sinüsektomi olup, ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi yöntemi olarak sınıflandırılabilir.

Tedavi konusunu yazımızın ilerleyen paragraflarında ayrıntıları ile bulabileceksiniz. Dilerseniz şimdi kıl dönmesi niçin olur, izah etmeye çalışalım.

Kıl Dönmesi Oluşumu (Toplumda Çoğunlukla Yanlış Biliniyor)
Kıl dönmesinin oluşumu bir çok insan tarafından yanlış bilinmektedir. İnsanlar vücutta çıkan kıllardan birinin dışarı değilde cilt içine doğru uzayarak içeride yumak haline gelmesini kıl dönmesi hastalığı sanmaktadır. Aslında bu kıl dönmesi değil, kıl batığı problemidir. Konumuz olan kıl dönmesinin neden ve nasıl oluştuğunu detaylı bir şekilde ele alarak sizleri aydınlatmak isteriz.

İnsan saçından günlük ortalama 100 tel civarı dökülmektedir ve bunun farkına varılmaz. Saçtan düşen bu teller, sırtta bulunan kıllar döküldüğü zaman bir kısmı enseden düşerek kuyruk sokumu bölgesinde toplanmaktadır. Kişi kuyruk sokumu temizliğine dikkat etmediği taktirde bu kıllar ince bir cilde sahip olan kuyruk sokumundan cilt içine giriş sağlamaktadır. Kılların ciltte açmış olduğu bu delikten ilerleyen zamanlarda başka kıllar, elbise tozları ve cilt kalıntıları gibi yabancı maddelerde giriş sağlamaktadır. Bu yabancı maddeler içeride toplanıp yumak haline gelmektedir.

Vücut Yabancı Maddeleri Tespit Ettiğinde Sıkıntı Başlar
Bu yabancı maddeler vücut tarafından tespit edildiğinde yok etmek amacıyla bir sıvı salgılar. Ancak bu sıvı yabancı maddeleri yok edemez ve bir çıkış yolu da bulamadığı için iltihaplanmaya yani apse oluşumuna sebep olur. Daha sonra vücut bu yabancı maddelerin etrafını bir kapsül ile kaplar ve kişi için problem asıl bu evreden sonra başlangıç gösterir. Oluşan kapsül kişilerin sert veya uzun süre oturması doğrultusunda patlayınca. Ağrı, akıntı gibi şikayetler söz konusu olur.

İltihaplanma söz konusu olduğunda tedavi için öncelikle bu apsenin patlaması gerekmektedir. Uzman bir hekim tarafından patlatılması önerilir. Apse patladıktan sonra tedavi için 30-45 gün geçmesi gerekir. Bu süre geçtikten sonra kıl dönmesi hastalığına hakim bir genel cerrahi uzmanı mikro sinüsektomi ismi verilen yöntemle 5 dakika kadar kısa bir sürede tedaviyi gerçekleştirecektir.

Kimlerde Görülür?
Çoğunlukla masa başı çalışan ya da mesleği şoförlük olan insanlar sürekli aynı pozisyonda oturmaktan yorulduklarında yayılmak isterler. Rahatlamak için yayıldıklarında kuyruk sokumunda bulunan kıllar cilt ile sürtündükleri için kolayca delik açarak cilt altına giriş sağlayabilirler. Dolayısıyla bundan sonra da üst kısımda bahsettiğimiz olaylar cereyan eder. Özellikle öğrencilerde de sınav döneminde uzun saatler oturmak ve yorulduğunda az önce de bahsettiğimiz gibi sürtünerek yayılmalarından dolayı sıkça görülür.

Mikro Sinüsektomi Nedir?
Kıl dönmesi tedavisi adına geçmişten günümüze 20’den fazla tedavi şekli geliştirilmiştir. Günümüzde ki en başarılı ve avantajlı olan yöntem Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilen mikro sinüsektomi yöntemidir. Bugün bir çok uzman ve merkez tarafından kullanılan bu yöntemde tedavi için uygulanan kesinin boyutu 1cm küçüklüğündedir. Yapılacak olan bu küçük kesi sayesinde kıl dönmesi yumağı kapsülü ile beraber çıkarılarak gizli dikiş ile kapatılır. Hasta tedavisi bittiğinde herhangi bir istirahat gerekmeden günlük yaşantısına aralıksız devam eder. http://www.kildonmesi.com.tr/kil-donmesi-neden-olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıl Dönmesi Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi © 2018